FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak pracuję czyli sprzęt, edycja, zdjęcia
• materiał po autorskiej edycji (lub jego część) przekazuję najszybciej nawet w dniu wykonania zdjęć
• fotografuję profesjonalnymi aparatami pełnoklatkowymi (także w zupełnej ciszy i bez lampy błyskowej)
• zdjęcia udostępniam w ustalonej wcześniej formie – nośnik danych (DVD/pendrive), ftp (także wetransfer, dysk google, dropbox), galeria online, odbitki
• pliki cyfrowe przekazuję w dwóch rozdzielczościach (pełna i internetowa 2048pix)
• na życzenie dostarczam dodatkowe nośniki danych, wydruki (fotoksiążki, odbitki, fotokalendarze)

Reportaż fotograficzny a sesja zdjęciowa
Zdjęcia sesyjne wymagają znacznie większego zaangażowania w zaplanowanie i przeprowadzenie sesji. Wybieramy miejsce wykonania sesji (np. domek nad jeziorem, apartament), rodzaj zdjęć (np. sensualna sesja kobieca), ustawiamy oświetlenie. Wchodzimy w interakcję fotograf – osoba fotografowana. Wybrane z sesji zdjęcia poddaję mojej autorskiej edycji. Oznacza to, że pracuję nie tylko nad kadrem, kolorem, kompozycją ale również nad retuszem skóry.

W reportażu fotograficznym opowiadam historię. Zazwyczaj nie wchodzę w interakcję z fotografowanymi osobami, nie ingeruję w kadr, w naturalnie następujące po sobie wydarzenia. Zdjęcia do fotoreportażu są robię „na żywo”, „na gorąco”, tak, że odbiorca ma wrażenie, że byłem uczestnikiem przedstawionych wydarzeń.

Reportaż jest idealnym sposobem na pokazanie naturalnych emocji np. podczas rodzinnego spotkania, zabawy dzieci na placu zabaw, uroczystości weselnej. Reportaż jest też idealnym narzędziem do narracji wydarzenia sportowego, kulturalnego, eventu firmowego.

Jak długo czeka się na zdjęcia?
Pierwszy zestaw zdjęć staram się Wam przekazać już kilka dni od naszego spotkania (wyjątkowych okolicznościach nawet tego samego dnia). Nie odkładam selekcji i edycji Waszych zdjęć na później. Lubię je dla Was przygotować tuż po zdjęciach, będąc z Wami jeszcze myślami i emocjami.

Jakim sprzętem fotografujesz?
Moje autorskie reportaże tworzę przy pomocy aparatów z profesjonalnej linii marki Nikon: modele Z6 i D750. Zawsze fotografuję dwoma aparatami, wyposażonymi w wysokiej klasy obiektywy stało i zmiennoogniskowe.

Macie dodatkowe pytania? Pytajcie śmiało.